10 Adımda Azure’daki WordPressi Hızlandırın

Sayfaların yavaş yüklenmesi hedef kitlenizi etkileyebilir ve onları sizin sitenizi tekrar ziyaret etmekten caydırabilir. Birçok arama motorunun arama sonuçlarını sıralarken sayfaların ziyaret edilme sayısını da göz önünde bulundurduğunu düşünürsek, bu arama motorları da arama sonuçları aracılığı ile sitenizin görünürlüğünü etkileyebilir. Eğer Azure Websites üzerinden kendi WordPress sitenizi çalıştırıyor ve sayfaların daha hızlı bir şekilde yüklenmesini istiyorsanız, aşağıda bahsedilen kolay ve hızlı adımları uygulamanızı öneririm:

wordpress i Windows Azure da çok rahat kullanabilirsiniz.

WordPress Azure da

1.Websitesi ve Veritabanı Aynı Veri Merkezinde Olmalı

Azure Websites üzerinden kendi WordPress sitenizi çalıştırıyorsanız, veritabanı ve web sitesinin aynı veri merkezinde olmasına mutlaka dikkat edin. Eğer websitesinin veritabanına bağlanmak için tüm dünyayı dolaşması gerekirse ağ gecikme süresi (Network Latency) sitenizin yüklenme süresini arttırabilir . Veritabanını ve siteyi aynı veri merkezinde tutmak gecikme süresini kısaltarak websitenizin yüklenme süresini kısaltacaktır.

2. Ücretsiz MySql Veritabanını Kullanmayın

Ücretsiz veritabanı şu tip özelliklere sahiptir:

  •  Veritabanı için en fazla 20 MB depolama alanı sunar.
  •  En fazla 4 bağlantıya izin verir.
  •  Düşük performans Önerim bu sayfada(ingilizce) görüldüğü üzere ClearDB tarafından desteklenen seçenekler arasından, sitenizin tahmin edilen ziyaretçi trafiği ile başa çıkabilecek bir veritabanını seçmeniz ve kullanmanız. Eğer Azure Store üzerinden ClearDB kullanarak nasıl veritabanı oluşturulacağını öğrenmek istiyorsanız, bu sayfayı(ingilizce) incelemenizi öneririm. Eğer ClearDB veritabanı seçenekleri sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, Windows Server üzerinde MySql çalıştıran bir Azure VM (Azure Virtual Machine – Azure Sanal Makine) kurabilir ve bu sunucuyu veritabanınız için kullanabilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenmek için lütfen tıklayın.

3.Veritabanınızda İyileştirmeler Yapın

WordPress herşeyi otomatik olarak kaydeder fakat bunun bir dezavantajı vardır: Veritabanınız yorumlar, geri izleme(trackback), çöp öğeleri gibi belli periyodlarla sürekli silinmesi gereken nesnelerle dolar. Sitenizde kullandığınız veritabanının depolama alanı sınırlıdır ve eğer bu silme işlemi düzenli olarak yapılmazsa bu sınıra dayanabilirsiniz. WP-Optimize veritabanınızdaki gereksiz öğeleri düzenli aralıklarla temizlemenize yardımcı olan bir eklentidir. Bu eklenti yukarıda bahsettiğim işlemleri otomatik olarak yapar ve bu sayede sizde veritabanınızı temizlemekle vakit kaybetmezsiniz.

4.Resimleri sıkıştırın

Eğer WordPress siteniz birçok resim barındırıyorsa, sitenizin yüklenmesi için bant genişliğinizin büyük bir kısmı kullanılabilir. Bu durumda aşağıdakileri yapmanızı tavsiye ederim:

  •  Tüm medya içeriğinizi Azure Storage Blob‘da tutun: Azure Store eklentisi sitenizdeki herhangi bir yeni içeriği Azure Storage‘da tutmanızı sağlar. Eğer siteniz büyük çapta medya içeriğine sahipse, Azure Storage ile birlikte Azure CDN kullanmanız sitenizin yüklenme hızını arttıracaktır.
  •  Resimleri sıkıştırın: WP Smush.it medya kütüphanenize yüklediğiniz resimlerin otomatik olarak sıkıştırılmasına olanak sağlayan bir eklentidir. Sıkıştırma işlemi boyunca herhangi bir veri kaybı ve resimlerin kalitesi arasında hiçbir fark olmaz. Eğer siz de medya kütüphanenizde binlerce resim tutuyorsanız, onların tümünü eklenti ile sıkıştırabilirsiniz.

5.HTTP İsteklerini Azaltın

Her websitesi JS, CSS veya üçüncü parti servislerine veya kütüphanelere birbirine bağımlı istekler (request) gönderebilir. Tüm JavasScript’i tek bir JavaScript dosyasına ve tüm CSS’i tek bir CSS dosyasına koymak siteniz yüklenmesi açısından önemli ölçüde daha verimlidir ve bağımlı istekleri mümkün olduğu yerlerde azaltmak sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Better WordPress Minify tüm CSS ve JS dosyalarını tek bir dosyaya döneştürerek tarayıcının yapmak zorunda olduğu isteklerin sayısını azaltmanıza yardımcı olur.

6.Sitede Kullandığınız Temanın Siteyi Yavaşlatıp Yavaşlatmadığını Tespit Edin

Kötü bir şekilde hazırlanmış temalar sitenizi yavaşlatabilir. Varsayılan WordPress temasına dönerek hali hazırda kullandığınız temanın sitenizi yavaşlatıp yavaşlatmadığını tespit edebilirsiniz.

7.Herhangi Bir Eklentinin Siteyi Yavaşlatıp Yavaşlatmadığını Tespit Edin

Kötü bir şekilde yazılmış eklentiler de tıpkı yukarıda bahsettiğim temalar gibi sitenizi yavaşlatabilir. P3 eklentisini kullanarak sitenizde kullandığınız eklentilerin sitenizin yüklenme süresini ne şekilde etkilediğini öğrenebilirsiniz. Kullanılmayan veya kötü yazılmış eklentileri kaldırmak sitenizin yüklenme hızını önemli şekilde etkileyecektir.

8.Pingback’leri ve Trackback’leri Kapatın

Sitenize diğer bloglara ait bir bağlantı(link) koyduğunuz zaman, WordPress bu bağlantısını koyduğunuz siteleri uyarmak için pingback ve trackback metodlarını kullanır. Pingback ve trackback sitenizin yüklenme süresini etkileyebildiğinden eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa bu iki özelliği kapatın. Bunun için bu sayfadan(ingilizce) yardım alabilirsiniz.

9.Resim Boyutunu Belirleyin

Herhangi bir sitenin içeriği görüntülenmeden önce, tarayıcılar resimlerin etrafındaki içeriğin nasıl düzenlendiğini anlamak zorundadır. Eğer tarayıcı resimlerin boyutunu bilmiyorsa, bunu hesaplamak zorunda kalır ve dolayısıyla sitenin yüklenme süresi artar. Bundan dolayı resim boyutlarını belirtmek tarayıcıları bu hesaplamayı yapmaktan kurtaracak ve sayfalar daha hızlı yüklenecektir.

10.Ön belleğe alma

Eğer WordPress siteniz büyük bir ziyaretçi trafiğine sahipse, bu trafiğin üstesinden gelebilmek için bazı ön belleğe alma yöntemlerini göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için IIS output caching‘i veya WP-SuperCache eklentisini kullanabilirsiniz.

  •  IIS output caching: Yapılandırması ve kurması oldukça kolaydır. Sitenizin yüklenmesini önemli ölçüde geliştirir fakat yorum gönderilirken gösterilen onay mesajlarını engelleyebilir. Daha fazla bilgiyi şu sayfadan(ingilizce) alabilirsiniz.
  •  WP Super Cache: Site yüklenmesini önemli ölçüde geliştiren, yorum gönderimleri ve diğer ziyaretçi eylemleri ile doğru bir şekilde başa çıkabilen bir eklentidir fakat kurması ve yapılandırması IIS output caching’e göre daha zordur.

Kaynak: http://azure.microsoft.com/blog/2014/08/11/10-ways-to-speed-up-your-wordpress-site-on-azure-websites/

Leave a Reply

  

  

  

%d blogcu bunu beğendi: