Microsoft Azure SQL Database

Bu yazımda size Microsoft Azure SQL Database’in nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi vereceğim.

 

1) Bu seçeneği seçtiğimizde veritabanınızı oluşturabilirsiniz. Daha sonrasında ayarlama ve dağıtım görevlerini yapmanız gerekecektir. Şu şekilde bir ekran gelecektir.

Yukarıdaki Database Name alanında veritabanına vereceğimiz ismi yazıyoruz. Subscription kısmında otomatik olarak bir sayı belirecektir. Server kısmını kendi atayacağı bir yazı ve North Europe olarak belirtmeliyiz. Daha sonrasında veritabanımızı tik işaretine tıklayıp oluşturabiliriz.

2) Bu seçeneği seçtiğinizde özelliklerini kendiniz belirleyeceğiniz bir veritabanı açılacaktır. Buradan ismi, abonelik numarası, yayınlanacak yer(web veya iş), veritabanı boyutu, harmanlama(verilerin okunup, yazılacağı dil ayarı) ve server belirtilerek tamamlanır.

 

3) Bu seçeneği seçtiğinizde veritabanına bir dosya dahil edebiliyorsunuz. Bu dosya .bacpac uzantılı olmalıdır ve Azure’da yer alan Blob depolama hesabınızdaki(Storage bölümündeki) dosyayı göstererek veritabanına dahil edebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde kendinize uygun olarak tamamlayabilirsiniz.

* (Subscription ve server kısmı üstte de bahsettiğim gibi otomatik olarak dolduruluyor)

 

Bu işlemlerden birini kullanarak veritabanı oluşturabilirsiniz.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Eğer bu konu hakkında anlamadığınız kısım veya Microsoft Azure ile ilgili daha spesifik sorularınız varsa, lütfen yorum yaparak veya mail adresime (oguzhanoktaybuyuk@outlook.com’a) mail atarak sormaktan çekinmeyiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Leave a Reply

  

  

  

%d blogcu bunu beğendi: