Microsoft Azure ve Sağladığı Özellikler

Microsoft Azure ve Sağladığı Özellikler

Öncelikle Merhabalar,

    Bu yazımda sizlere şunlardan bahsedeceğim:

 • Microsoft Azure’un tanımı
 • Microsoft Azure’a kayıt olmak
 • Microsoft Azure’un sağladığı özellikler ve servisler

    Microsoft Azure Nedir ?

    Microsoft Azure, ilk olarak 2010 yılı Şubat ayında piyasaya çıkan açık bir bulut platformdur. 25 Mart 2014’ten önce Windows Azure olarak adlandırılıyordu. Microsoft Azure; uygulamalarınızı, servislerinizi hızlı bir şekilde çalıştırmayı, yönetmeyi ve inşa etmeyi sağlar. Azure bu işlemleri Microsoft yönetimli veri merkezlerinin evrensel bir ağı üzerinden gerçekleştirmektedir. Uygulamalarınızı Azure ile inşa etmek istiyorsanız herhangi bir programlama dili, framework kullanarak yapabilirsiniz. Aşağıda Azure’un sağladığı özellikler kısmında da bahsedilecek olan bütünleşmiş servisleriyle büyüyen bir koleksiyondur.

Gartner’a göre Microsoft Azure bulut platformu IaaS(Infrastructure as a Service) ve PaaS(Platform as a Service) bakımından en üst sıralarda, liderlik pozisyonunda yer almaktadır. Güncel ve güncel olmaya devam eden bir bulut platform olan Azure’un özelliklere her zaman erişebilir ve teknik desteği her zaman alabilirsiniz.

    Microsoft Azure’a Nasıl Kayıt Olunur?

    Microsoft Azure’a kayıt olmak için şu adımlar uygulandığında kolaylıkla kayıt olunabilir:

 1. Öncelikle, Azure web sitesine (https://azure.microsoft.com/tr-tr/) girilmelidir.


                                      2.  Ücretsiz olarak deneyin’e tıklayınız.

3. Aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Burada bir aylık ücretsiz deneme sürümünü kullana tıklayınız. Tüm her şeyi bir aylık ücretsiz deneyebilirsiniz, kullanabilirsiniz.

4. Daha sonra hesabınıza giriş yaparak kayıt olabilirsiniz.

    

                                    5. 1 aylık kullanımdan sonra hesabınızı devam ettirebilirsiniz. Kullandığınız kadar ödeme yöntemiyle Azure bu yönüyle de size çok fayda sağlayacaktır.

    Microsoft Azure’un Sağladığı Özellikler, Servisler Nelerdir? Servisler Nasıl Oluşturulur?

    Microsoft Azure’un sağladığı özellikler ve servisler şu şekildedir:

 •     Hesaplama(Compute);
  • Web Site,
  • Sanal Makine,
  • Mobil Servis,
  • Bulut Servis kısımlarından oluşmaktadır.

        

 1. Web Site: Azure bulut platformu üzerinden iş düzeyinde web uygulamaları oluşturmanızı, geliştirmenizi sağlar. Kendinize ait tam olarak PaaS yönetimli olarak web uygulamalarınızı oluşturmanızı, çalıştırmanızı, ayarlamanızı sağlar. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 2. Sanal Makine: Azure Sanal Makinesi; Windows Server, Linux gibi yazılım imajlarını Azure üzerinde uygulamanızı sağlar. Ek olarak, kendi imaj dosyalarınızla özelleşmiş sanal makinelerinizi kurabilirsiniz. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 3. Mobil Servis: Uygulamanıza sunucu-uygulamasında bulut üzerinde çalıştırmak istediğiniz bir servis mi gerek ? İşte tam aradığınız bir servis. Herhangi bir platform için örneğin Windows, iOS, Android uygulamalarınızı ölçeklendirir, hızlı sunucu uygulamasıyla güçlendirmeyi sağlamaktadır. Mobil cihazlarınıza anlık bildirimi çok hızlı bir şekilde sağlamaktadır. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 4. Bulut Servis: Uygulamalarınızı çalıştırmak, geliştirmek için bulut üzerinde Azure Bulut Servisi ile dakikalar içerisinde ölçeklemenizi sağlar. (1’den 1000’e kadar) Sürekli çalışmasını sağlayan bir gözetim yapısı da mevcut olduğundan servisinizi iyi bir şekilde kontrolde tutar. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 •     Data Servisleri(Data Services);
  • SQL Veritabanı,
  • Depolama,
  • HDINSIGHT,
  • Kurtarma Servisleri,
  • Makine Öğrenimi,
  • StorSimple Yöneticisi kısımlarından oluşan bir servistir.

        

 1. SQL Veritabanı: Kolay bir şekilde veritabanınızı ölçeklemeyi destekler ve performans olarak hızlıdır. Servis olarak ilişkisel veritabanıdır. Geliştiriciler ve bilgisayar mimaricilerine öngörülen zaman, performans, veri koruma ve sıfıra yakın yönetim ile teslim ederek tek kat yetenekleri gerçekleştirmeyi sağlar. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 2. Depolama: Azure Depolama bir hesaba göre 500 TB’lık bir toplam alan sağlamaktadır. Veri artışını aynı anda takip etmektedir. Azure Storage Blob depolama, Tablo depolama, sıra depolama ve dosya depolama olarak 4 servis sağlamaktadır. Örneğin; blob depolama ile yapısal olmayan binary ve metin verilerini depolayarak kullanabilirsiniz. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 3. HDINSIGHT: Big data’dan gelen bilgileri işler, analiz eder ve sonucunda bizim için önemli olan değerli bilgiyi çıkartır. Apache Hadoop’u bulutta servis olarak uygun hale getirir. Azure Blob depolama kullanarak verinin yönetilmesi ve depolanmasını düşük maliyetli olarak gerçekleştirir. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 4. Kurtarma Servisleri: Site kurtarma ve yedekleme deposu servislerinden oluşmaktadır.

  Site kurtarma servisi’ni verinizi ve bulutlarınızı korumak için kullanabilirsiniz. Microsoft Azure Site Kurtarma otomatik korumada yardımcı olur ve özel bulutlarınız için kurtarmayı yönetir.

  Yedekleme servisini verinizi ve bulutlarınızı korumak için kullanabilirsiniz. Yedekleme servisi yedeklerinizi buluta taşımanıza izin verir ve onları otomatikleştirir. (Detaylı bilgi için bakınız.)

 5. Makine Öğrenimi: Azure bulut platformu üzerinde tam olarak yönetilen bir bulut servisidir. Geliştiricilere ve veri bilim adamlarına uygulamalarının içerisine öngörülen mantıksal analizleri etkili bir şekilde gömülü hale getirmeye olanak sağlar. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 6. StorSimple Yöneticisi: StorSimple ve Microsoft Azure tek bir hibrit depolama çözümünü öne sürüyor. Böylelikle; birincil depolama, arşivleme ve olağanüstü durumda verinin geri kazanımını sağlamaktadır. Kurumlar için veri korumasını sağlamaktadır. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 •     Uygulama Servisleri(APP Services);
  • Medya Servisi,
  • Servis Veriyolu,
  • Visual Studio Online,
  • BizTalk Service,
  • İçerik Dağıtım Ağı,
  • Otomasyon,
  • Zamanlama,
  • Görev planlayıcısı,
  • Uygulama Programlama Arayüzü Yönetimi,
  • Uygulamayı Uzaktan Kontrol,
  • Aktif Dizin kısımlarından oluşmaktadır.

    

 1. Medya Servisi: Microsoft Azure Media Service kullanarak uçtan uca iş akışlarını esnek, yüksek derecede ölçeklenebilir kodlamayla, paketlemeyle ve dağıtma servisleriyle oluşturulabilir. Her medyaya, sanal bir şekilde her cihaza her yerde medya gönderimi yapabilmeyi sağlar. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 2. Servis Veriyolu: Bulut mesajlaşma platformudur. Bulutunuzda esnek mesajlaşmayı sağlamaktadır. Bulut uygulamanızın bileşenleri arasında durur veya bulut ile dahili uygulamalar arasında yer alır. Uygulamalarınız için bir ileti sistemi çözümüdür. Geliştirilmiş ölçekle ve dayanıklılık için gevşekçe bağlı bir yol ile iletileri transfer eder. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 3. Visual Studio Online: Yazılımınızı çeşitli platformlar üzerinden takım yapısıyla planlamak, inşa etmek ve göndermek için şu anki en hızlı ve en kolay yolu sağlamaktadır. Tek bir server ayarlama veya yüklemek zorunda olmadan Microsoft Azure’un bulut altyapısıyla dakikalar içerisinde çalıştırmanızı sağlamaktadır. Takım projeleri oluşturabilir, veri havuzunda kodlamalar yapabilirsiniz. Projenizdeki güncellemeleri takım arkadaşlarınız ile birlikte ilerletebilirsiniz. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 4. BizTalk Servis: Buluta birleşik uygulamaları yapılandırmak için BizTalk Servisin bütünleştirme yetenekleri kullanılmalıdır. Mesajları dönüştürerek, kurumlararası mesajlaşmayı kullanarak bulut ve dahili uygulamalar ile bütünleştir. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 5. CDN(İçerik Dağıtım Ağı): CDN; Web sitenizin, medyanızın veya mobil servisinizin performansını son kullanıcılarınıza daha yakın içerikle taşıma işlemiyle gerçekleştirmeyi sağlamaktadır. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 6. Otomasyon: Bulut yönetimini basitleştirmeyi sağlamaktadır. Güvenilir iş akış uygulama motorunu kullanarak Microsoft Azure çevrenizdeki kaynakların bakımını, görüntülenmesini, oluşturulması ve açılmasını otomatikleştirir.
 7. Zamanlama, görev planlayıcısı: Azure planlayıcı, görevleri çağırmanızı sağlamaktadır. Örneğin; HTTP/S uç noktalarına veya bir depolama sırasına belirleyeceğiniz herhangi bir zamanda mesaj göndermeyi sağlar. Azure’un içindeki veya dışındaki hizmet çağrılarıyla güvenli bir şekilde bulutta görevler oluşturabilirsiniz. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 8. Uygulama Programlama Arayüzü(API) Yönetimi: APIs, bir yazılım bileşenini işlemleri, girişleri ve çıkışları belirlemeyi sağlar. Geliştirici görevi, analizle, iş kavramı, güvenlik aracılığıyla başarılı bir API garantisi verir. Geliştiricilere, çalışanlara API’ları yayınlamayı sağlamaktadır. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 9. Uygulamayı Uzaktan Kontrol: Azure Uygulamayı Uzaktan Kontrol Windows uygulamalarıyla Azure üzerindeki uzaktan masaüstü ile herhangi bir cihaz ile herhangi bir yerden kullanıcıların kurumsal uygulamalara bağlanmasını sağlar. Ek olarak, iş gereksinimlerini karşılamak için dağıtım seçenekleri çözümü sağlar. İş uygulamaları için ölçeklenen, evrensel bir bağlantıyı getirir.
 10. Aktif Dizin: Azure Aktif Dizin, bulut yönetim çözümüne erişir ve kapsamlı bir kimlik sağlayarak korur. Geliştiricilere kimlik yönetim platformunu teklif eder çünkü uygulamalarına merkezi kurallara dayanarak erişim kontrolünü gerçekleştirir. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 •     Ağ Servisleri;
  • Sanal Ağ ve Trafik Yöneticisi kısımlarından oluşmaktadır.

        

 1. Sanal Ağ: Hibrit bir çevrede duran bulut uygulamalarına, dahili veri merkezi ile bulut altyapısına ve geliştirme bilgisayarları ile Azure’daki sanal makinelere bağlanmak için kullanılabilir.
 2. Trafik Yöneticisi: Etraflı olarak ağ çözümünüzün bir parçasıdır. Trafik Yöneticisi, domain isimlerindeki DNS sorgularına zeki bir ilke motoru uygular. Böylelikle, iş sürekliliği, performans, ücret, şartları sağlamak için en iyi veri merkezine trafik gönderebilirsiniz. (Detaylı bilgi için bakınız.)
 •     Azure Mağaza 1. Mağaza: Microsoft Partnerlerinden veri servisleri ve uygulamayı satın alma, boyutlandırma ve keşfetmeyi sağlayan servisleri Azure ile birleştirilir böylelikle daha güçlü bulut çözümleri elde edilir. Azure Mağaza’sı Azure yönetim portalı üzerinden yönetilebilir ve servis kullanımı Microsoft’tan tek bir fatura üzerinde içermiş olacaktır.

  Referans: Microsoft Azure (https://azure.microsoft.com/en-us/)

  Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

  Eğer bu konu hakkında anlamadığınız kısım veya Microsoft Azure ile ilgili daha spesifik sorularınız varsa, lütfen yorum yaparak veya mail adresime (oguzhanoktaybuyuk@outlook.com‘a) mail atarak sormaktan çekinmeyiniz.

Leave a Reply

  

  

  

%d blogcu bunu beğendi: