Microsoft Azure Maliyeti

Merhaba bu yazımda sizlere Microsoft Azure teknolojisinin kullanıcılara maliyeti hakkında bilgiler vereceğim. Öncelikle azure ile yapabileceklerimize kısaca örnekler vereyim örneğin var olan bir websitenizi Azure’a taşıyabilir veya geliştirmiş olduğunuz uygulamalarınız için bir web servis oluşturabilirsiniz, şirketleriniz için sanal makineler satın alabilir, hatta azure ile TV yayını bile yapmamız mümkün. Azure ‘ un bize sağladığı kolaylıkların yanı sıra alternatiflere göre maliyet açısından daha hesaplı olduğunu söyleyebiliriz.

azureMaliyetleri

Genel olarak Microsoft Azure için 3 ödeme şekli belirlenmiştir ;

  1. Kullandıkça öde

Kullandıkça öde seçeneği oldukça esnek bir seçenek.Kullanmadığınız imkanlar için gereksiz sabit ücret ödemek yerine herhangi bir taahhüt anlaşmasına gerek duymadan sadece kullandığınız ölçekte ödeme yapabiliyorsunuz. Bu seçenekte Web, sanal makine gibi bilgi işlem kaynakları için saat başı, depolama ve veri tabanı gibi işlemler için kullandığınız GB miktarına göre aylık ödeme yapıyorsunuz. Daha detaylı bilgiler için : http://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/calculator/

 

  1. Microsoft satıcısından satın alma

Bu seçenekte Microsoft ile anlaşmalı olan şirketlerden Open Volume Lisans Programı kapsamında Microsoft yazılımı satın alabileceğiniz satıcılarla çalışabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için : http://www.microsoft.com/licensing/licensing-options/open-license.aspx

  1. Kurumsal Anlaşmalar

Microsoft ile kurumsal anlaşmalarla Azure için parasal bir taahhütte  bulunan büyük firmalar, Microsoft’un kendilerine sunduğu esnek faturalandırma avantajlarından ve hesaplı fiyatlardan faydalanırlar. Aynı zamanda Microsoft bu müşterilerine 4 önemli avantaj sunuyor bunlar kısaca;

En uygun fiyat

Kurumsal müşteriler Microsoft’a verdiği taahhüt sayesinde en uygun Azure fiyatlarından yararlanma şansına sahip olurlar. Bu fiyatlar Microsoft’un Amazon’dan daha düşük olacağını taahhüt ettiği bilgi işlem, depolama ve bant genişliği gibi ticari hizmetlerin fiyatlarının ölçüt başına fiyatına ek olarak uygulanır.

Satın alma basitliği

Microsoft, kurumsal anlaşma sağlamış müşterilerine Azure üzerinde yaşadığı planlanmamış büyüme için aynı ücretleri uygular.Bu, kurumsal müşterilere Azure üzerinde ihtiyaçları ölçüsünde istediği kadar büyüme avantajı sağlar.

Yıllık ödemeler

Kurumsal anlaşma sağlamış müşteriler, kullanımları belirli eşikleri aşmadığı sürece planlanmamış büyüme için ödemeyi o yılın sonunda yapma avantajına sahiptirler.

Kurumsal portal

Son avantaj olarak Azure, kurumsal sözleşme imzalamış müşterilerine birden çok hesabı veya aboneliği yönetmek için Kurumsal Portal’a erişim imkanı sunar.

 

Kurumsal anlaşmalarla ilgili daha detaylı bilgi için http://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/enterprise-agreement/

Bunların dışında MSDN, MPN ve BizSpark aboneleri de Azure’dan ayrıcalıklı olarak faydanabilirler.

Kısaca bu programlardan bahsetmek istiyorum. MSDN tam adıyla Microsoft Developer Network, Microsoft’un geliştiriciler ve yazılım geliştiriciler için sunduğu bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde Visual Studio, Windows OS, Microsoft Office gibi Microsoft teknolojilerine,bununla birlikte yazılımla alakalı sorduğunuz sorulara cevap alabileceğiniz sosyal ortam ve topluluklara da ulaşmanız mümkün.

MPN tam adıyla Microsoft Partner Network, Microsoft’un iş ortaklarıyla bağlantı sağladığı, iş ortaklarına yönelik tüm çalışmaları ve onlara sunduğu hizmetleri kapsayan bir platformdur. İş ortağı olarak kastedilen bir donanım üreticisi ya da bir servis sağlayıcısı gibi firmalar olabilir. Bu firmalar isterlerse MPN’e üye olarak Microsoft ürün ve çözümlerinden faydalanabilirler.Daha detaylı bilgi için https://blog.microsoft.com.tr/microsoft-is-ortaklari-agi-mpn-nedir-kimin-ne-isine-yarar.html

BizSpark ise Microsoft’un  girişimcilere destek verdiği bir programdır. Yazılım sektöründe yeni iseniz, en az bir yada birden fazla yazılım ürünü veya servisiniz sarsa ve yıllık cironuz 250.000 amerikan dolarını geçmiyorsa bu programdan faydalanabilirsiniz. Programa katılım için herhangi bir ön ödeme gerekmemektedir. Bu programla çeşitli Microsoft ürünlerinden ücretsiz şekilde faydalanabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu programlar için Azure’ un sağladığı imkanlara;

MSDN ile mevcut bir Visual Studio Professional, Premium veya Ultimate abonesiyseniz her ay Windows Azure’e ücretsiz erişim ve yıllık 6.660,00 TL’a kadar Windows Azure avantajına erişim hakkı kazanırsınız.

 

Microsoft Partner Network’un (MPN) bir parçası iseniz üyelik avantajlarının bir parçası olarak ücretsiz olarak yıllık 2.700,00 TL‘a kadar Windows Azure kaynaklarına erişebilirsiniz.

 

Bir BizSpark üyesiyseniz ücretsiz olarak yıllık 6.660,00 TL Windows Azure avantajı kazanırsınız.

 

Ayrıca Microsoft öğrenciler için ücretsiz  5 aylık Azure hesabı veriyor. Bunların yanı sıra Microsoft Research kapsamında yılda 6 defa yapılan çağrılardan birinde Azure üzerine bulut bilişimle ilgili yapmak istediğiniz projenizi gönderebilir Microsoft Research ile ortaklaşa bir çalışmaya girebilirsiniz.

 

Daha detaylı bilgiler için Microsoft Azure Fiyatlandırma sayfasını ziyaret edebilirsiniz; http://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/overview/

Kullanmak istediğiniz Azure imkanları için ne kadar ödeyeceğinizi hesaplamak için Hesap Makinesi hizmetini kullanabilirsiniz; http://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/calculator/

Konuyla alakalı sormak istedikleriniz için mail adresim mbayram93@hotmail.com

 

 

 

 

 

Leave a Reply