Bulut Bilişim Nedir?

Bulut Bilişim teknolojisi, bilişim dünyasında bir çığır açmıştır. Bulut Bilişim teknolojisi ile herkese açık bir platform oluşturulup, hem bireysel hem de kurumsal seviyede bu platformda işlemler gerçekleştirebilmemize olanak tanınmıştır. Bulut Bilişim sayesinde piyasada küçük veya büyük işler yapabilmek için şirket sahibi olmaya gerek yoktur. Bulut Bilişim teknolojisi sayesinde bireyler de tutarlı ve uzun vadeli işler yapabilme olanağına sahiptir. Aynı zamanda verilerin gizliliği de üst düzeyde olduğunu hatırlatmakta fayda var.

     Bulut Bilişim teknolojisi insanlara birçok alanda kolaylık sağlıyor. Bunlara kısaca örnek vermek gerekirse, diyelim ki bir proje için web sitesi tasarladınız. Bunun için sunucu siparişi, bilgi işlem odası(departmanı), datacenter vs. gibi çok maliyetli işlemlere gerek kalmadan doğruca işinize, yani Web Development’ına odaklanabilir, test zamanın da ve uygulamayı hayata geçireceğiniz zamanlarda ise doğrudan scalebility(esneme özelliği olabilen) sunucularda uygulamanızı koşturabilirsiniz. Bulut Bilişimin bir diğer avantajı ise saniyeler içerisinde 1 sunucu yerine 10 sunucuyla ya da 100 sunucuyla hizmet verebiliyorsunuz. Bunu Local bir Bilgi İşlem olarak düşünürsek, yoğunluk zamanlarında sunucular tıkanacak, az kullanıcılı zamanlarda ise sunucular boşa çalışmış olacaklar

Bulut Bilişim teknolojisi aynı zamanda bir çok platforma destek vermektedir, Microsoft Azure’u buna örnek olarak göstermek gerekirse hem PHP hem de ASP.NET uygulamanızı aynı sunucuda çalıştırabiliyorsunuz. Aksi durumda yani Bilgi İşlem tarafında eğer bir sunucunuz var ise bunu 2 ye bölmek pek mantıklı olmuyor maalesef, bunun yerine 2 farklı sunucu almanız gerekiyor. Buda extra elektrik, bakım gibi maddiyatları doğuruyor. Bulut Bilişim’in en önemli yanlarından bir tanesi de KULLANDIKÇA ÖDE olanağı. Sağlanan bu imkân sayesinde yoğunluğun az olduğu zamanlarda 2-3 sunucu çalışırken, yoğunluğun arttığı zamanlarda sunucu sayısını otomatik olarak arttırmak mümkün. Sizde ne kadarlık bir kullanım gerçekleştirdiyseniz o kadar ücret ödemiş oluyorsunuz.

     Şimdi işleri birde Bilişim dalında StartUp girişimcisi olarak değerlendirelim. Örneğin alım/satım ile ilgili ilginç bir fikir var aklınızda ve bir web sitesi üzerinden işlemler gerçekleşiyor. Bu yeni fikrin, insanlar tarafından sevilip sevilmeyeceğini önceden kestirmek fazla mümkün olmuyor. Sizin de normal bir Web Hosting ya da kiralık sunucu aldığınızı var sayalım. Eğer böyle bir yola girdiyseniz beklediğiniz konumun altında ya da üstünde kalırsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Durumu şöyle açıklamak gerekirse; eğer sitenize çok az kişi girer ise sunucularınız boşa çalışmış olacak, fazla kişi girmesi durumunda ise sunucu yoğunluğundan dolayı bir yavaşlama söz konusu olacak ve bu da bir müşteri kaybı. Kaldı ki aşırı yoğunlukta siteniz yayından bile düşebilir. İşte bütün bu sorunları ortadan Bulut Bilişim teknolojisi ile kaldırmak mümkün Scalebıl özelliği ile ister tek sunucuda ister 10 sunucuda Web Sitenizi barındırabilirsiniz. Yoğun zamanda 10 sunucu maliyeti, trafiğin az olduğu durumlarda ise 1-2 sunucu maliyetine kâr elde edebilirsiniz.

     Yazımızın bu zamanına kadar sadece Web Sitesi barındırma tarafından bahsettik fakat bu özellik Bulut Bilişim Teknolojisinin sadece 1 özelliği. Bununla birlikte 10’larca özellik var; Big Data, Machine Learning, Cloud Service, Data Servis(Storage, Databases vs.), Media Servis, Sanal Makine gibi sayısı fazlaca özellik saymak mümkün. Eğer diğer özellikleri de merak ediyorsanız sizi Azure Bölümleri Kategorimize bekleriz

Yazarlar: Binjamin tekeshanoski & Mert Can Karaoğlu

Leave a Reply