Visual Studio ile Azure Web Sitesi Yayınlama

Merhaba arkadaşlar. Önceki makalemizde Azure ile nasıl web sitesi oluşturacağımızı anlattık. Bu makalemde ise Visual Studio’da oluşturduğumuz asp.net web uygulamalarını Azure Websites hizmetini kullanarak nasıl yayınlayacağımızdan bahsedeceğim.

Ben örnek olarak Visual Studio’da asp.net mvc uygulaması oluşturdum. Bu oluşturduğum uygulamayı yayınlamanın aslında birçok değişik yolu var. Ben en çok kullanılan 2 tanesinden bahsedeğim. Bunlardan birincisi web uygulamasını oluştururken yayınlamak. İkincisi ise uygulamayı oluşturduktan sonra Publish Web aracından yayınlamak.

Uygulamayı oluşturken yayınlamak

Visual Studio’da yeni bir web uygulaması oluştururken File > New > Project deyip açılan pencereden ASP.NET Web Application’ı seçtikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkar.

host_in_cloud

Şimdi bu pencereyi biraz inceleyelim. İlk olarak bizden uygulamamız için bir şablon seçmemizi istiyor. MVC uygulaması oluşturmak istediğim için MVC’yi seçtim. Ekranın sağ alt köşesinde ise Microsoft Azure isminde bir bölüm var. Eğer uygulamamızı oluştururken aynı anda yayınlamak da istiyorsak “Host in the cloud” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olmalı ve OK tuşuna basmalıyız. Daha sonra aşağıdaki gibi bir pencereyle karşılaşacağız.

host_in_cloud_2

Bu pencerede yeni bir Azure Web Sitesi oluşturuyoruz. Eğer daha önceden oluşturduğunuz bir Azure Web Sitesi’ni kullanarak uygulamanızı yayınlamak istiyorsanız, yazımın başında bahsettiğim 2. yol sizin için daha uygun çünkü üstteki pencerede sadece yeni bir Azure Web Sitesi oluşturma işlemini yapabilirsiniz.

Bu pencerede öncelikle uygulamanızı yayınlayacağınız Web Sitesi’ne bir isim vermeniz gerekiyor. Eğer girdiğiniz isim daha önce kullanılmamışsa küçük bir tik işareti çıkacaktır. Aksi takdirde ünlem işaretiyle karşılaşırsınız ve bu durumda başka bir isim yazmanız gerekir. Daha sonra web sitesini hangi aboneliğinizde oluşturmak istediğinizi seçmelisiniz çünkü bir Azure hesabınızda birden çok abonelik olabilir. Daha sonra region(bölge) seçme işlemini gerçekleştmelisiniz. Türkiye’deki istemciler için en ideal olanı North Europe yani Kuzey Avrupa bölgesi çünkü gecikme süresi Türkiye için en az seviyede. Eğer web sitenizde veritabanı kullanıyorsanız, “Database server” olarak daha önceden oluşturduğunuz bir Azure SQL veritabanını seçebilirsiniz. OK tuşuna bastığınızda web uygulamanız oluşturulacak ve Azure Web Sitesi’nde yayınlanacak.

Publish Web Aracı ile Yayınlama

Uygulamanızı oluşturduktan sonra yayınlamak istiyorsanız Solution Explorer’dan proje ismine sağ tıkyalıp Publish’e tıklayın. Böylece Publish Web ekranı açılacaktır. Publish Web aracı 4 bölümden oluşuyor: Profile, connection, settings ve preview. İlk olarak Profile bölümündeki ayarları inceleyelim.

publish-web-profile

Bu bölümde yayınlama hedefi (publish target) olarak Microsoft Azure Websites’ı seçerseniz açılan ekrandan daha önce oluşturduğunuz bir web sitesini seçebilir veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Bu işlemi tamamladığınızda oluşturduğunuz siteye ait publish profile ayarlarını içeren bir dosya indirilir ve otomatik olarak Connection bölümüne geçilir. Publish profile’ın ne olduğuna diğer makalemde değineceğim ama kısaca söylemek gerekirse publish profile dosyası, aboneliğinize dair kimlik bilgilerini (credentials) ve diğer bilgileri içeren bir dosyadır. Profile bölümündeki Import seçeneğine tıklayarak daha önce indirdiğiniz publish profile dosyasını kullanabilir veya Custom seçeneği ile kendi profile dosyanızı oluşturabilirsiniz. Bunlara diğer makalemde değineceğim. Ben bu makalemde Microsoft Azure Websites seçeneğini tercih ediyorum. Gerekli bilgileri girdikten sonra Connections bölümü açılır. Bu pencerede “Validate Connection”a basarak bağlantıyı test edebilirsiniz. Next’e basarak Settings bölümüne geçiyoruz. Burada yine hiçbir ayarı değiştirmeden Next’e basarak Preview bölümüne geliyoruz. Preview bölümünde isterseniz hangi dosyaların yayınlanacağını görebilirsiniz. Yeni oluşturulan veya üzerinde değişiklik yapılan dosyalar bu bölümde görüntülenir ve yayınlanırlar. Daha sonra Publish tuşuna basarak uygulamamızı oluşturduğumuz Azure Web Sitesi’ne gönderiyoruz. Gönderme işlemini Ouput penceresinden takip edebiliriz.

Oluşturduğumuz Azure Web Sitesi’ni Server Explorer penceresinde Azure > Websites sekmesinin altında görebiliriz.

server_explorer_azure

Kolay gelsin…

 

Hatice Varlık

@varlikhatice

Leave a Reply