Azure Makine Öğrenimi Nedir ?

Basit tabiriyle Azure Makine Öğrenimi (machine learning) adındanda anlaşılacağı üzere makinenin (bilgisayarın) bilgiyi öğrenmesini ve bu öğrendiklerini analiz ederek karar verme, öngörme yeteneği kazanmasını sağlayan bir teknolojidir. Şöyleki elinizde birtakım veriler var ve bu verilere göre sizin bazı kararlar vermeniz gerekiyor bunun için deneyimli çalışanlara , gelişmiş algoritmalara ve bunları hesaplayabilecek güçlü bilgisayarlara ihtiyacınız var bunlar yerine Azure Machine Learning tek bir platform üzerinden çok basit bir şekilde bu hesaplamaları ve tahminleri yapabilme imkanı sağlıyor. Bunu veri madenciliği (Data Mining) ile karıştırmamakta fayda var.Zira veri madenciliğinde zaten elde edilmiş bir veri içerisindeki bilinmezleri bulmaya çalışırken, Azure Machine Learning ile bilinen öz nitelikleri kullanarak çalışılmış bir veri kümesinden öngörü yapılabilmesi mümkündür. Veriler üzerinden tahmin yapabilmemizi sağlayan diğer SAS, SPSS, SQL Server Analysis Services içerisinde yer alan DMX gibi servislerden farkı, sürükle bırak işlemleri ile birçok istatiksel algoritmaları kolayca kullanabilmemize, bu analizleri bulut üzerinde saklayabilmemize ve tabiki bu da işlerimize heryerden erişim sağlamamıza olanak sağlıyor.

Azure ML çalışma mantığı

Azure ML çalışma mantığı

 

Microsoft’un bu alanda yeni olduğunu düşünüyor ve ML servisinin ne derece doğru analiz ve tahminleme yapacağı konusunda şüphe duyuyor olabilirsiniz. Aslında Machine Learning Microsoft’un yaklaşık 20 yıldır kendi içerisinde kullandığı bir servis. Örneklendirecek olursak 1992 yılında dil modelleme ve konuşma tanıma teknolojileri için ML Microsoft içerisinde kullanılmaya başlandı. 90′larda ise metin kategorizasyonlama ve email önceliklendirme gibi görevlerin ML ile rahatlıkla gerçekleştirilebileceği anlaşıldı. Hatta 1998 yılında sunulan içerik tabanlı mail filtreleme hizmetinin bu çalışmaların bir sonucu olarak sunulduğu bilinmektedir. Aslına bakarsanız Microsoft 20 yıldır edindiği tecrübeyi artık herkesin kullanabileceği bir servis olarak hizmete sunmuştur.

Ülkemizde Azure ML tekno kentlerde kurulan küçük çaplı bazı şirketler dışında şuanda fazla kullanılmıyor Machine Learning’e ihtiyaç duyan kurumlar özellikle bankalar genelde kendi sistemlerini geliştirmiş durumda veya bunu local hizmet olarak alıyor. Bunun nedenlerinden biride kanunen bankaların sistemlerini yurt dışındaki bir ip’ye açmalarının yasak olması, dolayısıyla Microsoft’un ülkemizde veri merkezi olmadığı için bir banka şuanda Azure hizmeti kullanamaz. Ama Microsoft’ta çare tükenmez bununda bir çözümü var elbette 🙂 Microsoft local cloud olarak azure hizmeti verebiliyor. Yani siz sunucularınızı Azure cloud gibi kullanabilir ve Azure ‘un bütün nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Peki nasıl çalışıyor?

Örnek üzerinden gitmek gerekirse bir bankanın kredi verme durumunu düşünelim bildiğiniz gibi bankalar belli kriterlere göre müşterinin kredi için uygun olup olmamasını ve müşteriye verilecek kredi miktarını belirliyor. Bunun için birtakım verileri değerlendirip, kredi uygunluğunu belirlemesi gerekiyor işte burda devreye machine learning giriyor. Azure ML panelinden oluşturacağınız bir experiment (deney) ile  uygun componentleri elinizdeki veri setine bağlayıp müşterinin kredi için uygun olup olmadığını istatiksel tablolarla görebiliyorsunuz.

ML Studio experiment (deney) örneği

ML Studio experiment (deney) örneği

Bu yazımızda Azure ML nedir , ne işe yarar bu konulara giriş yaptık diğer yazılarımda Azure ML üzerinden örneklerle devam ediyor olacağız.

Bu arada Azure ML ücretlendirmesi için : http://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/details/machine-learning/

Faydanılan Kaynaklar:

http://anilerduran.com/microsoft-azure-machine-learning/

http://www.misjournal.com/?p=10751

 

*Azure ML = Azure Machine Learning

 

Yazar : Mustafa Bayram

Leave a Reply