Azure Resource Groups – Azure Kaynak Grupları

MicrosoftAzureBanner

Şu an kullanımda olan Azure yönetim portalının yerine yeni Azure Portal’ın geliştirilmesinin en büyük sebebi Kaynak Grupları (Resource Group) desek yalan olmaz. Kaynak Grupları, şu an önizlemesi sunulan Azure Portal’ın getirdiği en büyük yeniliklerden biri. Peki nedir bu Kaynak Grupları ve neden bir kaynak grubu oluşturmaya ihtiyaç duyarız?

Neden Bir Kaynak Grubuna İhtiyaç Duyarız?

Standart Azure yönetim portalında kullandığımız hizmetler, hizmet isimleri altında toplanmıştır. Örneğin, web sitelerine Websites, mobil servislere Mobil Services adı altında ulaşabiliriz. Fakat diyelimki siz, bir uygulama geliştriyorsunuz ve uygulamanızda Azure Websites, Mobile Services ve SQL Database’den faydalanıyorsunuz. Bu uygulamanızda kullandığınız web sitesini bulmak için Azure yönetim portalında Websites bölümünü açmanız ve diğer web siteleri arasından ihtiyaç duyduğunuz web sitesini ayırt etmeniz gerekir. Aynı husus diğer hizmetler için de geçerlidir. Oysa kullandığımız hizmetleri projelere göre gruplandırsak işimiz daha kolay olmaz mıydı? Kesinlikle olurdu. İşte Kaynak Grupları burada devreye giriyor. Her projeniz için (veya projeden farklı bir kategorilendirme de olabilir, tamamen size bağlı) bir kaynak grubu oluşturur ve o projede kullandığınız Azure hizmetlerini yani kaynakları (resource) aynı kaynak grubunda tanımlarsanız, projenize ait kaynaklara bu kaynak grubu aracılığı ile kolay yoldan ulaşabilirsiniz. Evet, kaynak grubu oluşturmak tıpkı bir klasör oluşturmak gibi.

Yeni Bir Kaynak Grubu Oluşturma

Yeni bir kaynak grubu, bir Azure hizmeti yani bir kaynak oluşturduğunuzda oluşturabilirsiniz. İsterseniz oluşturduğunuz kaynakları aynı kaynak grubuna da koyabilirsiniz. Diyelim ki yeni bir Azure web sitesi oluşturacaksınız. Önizleme portalında New > Websites butonuna bastığımızda karşımıza gelen panelde Resource Group butonuna bastığımızda şöyle bir panel (Azure bu panellere “blade” diyor) açılır.

new-group

Sağdaki panelde benim daha önceden oluşturduğum kaynak gruplarını görebilirsiniz. İstersem bu kaynak gruplarından birini seçebilir, istersem “Create a new resource group” butonuna basarak yeni bir grup oluşturabilirim. Ben yeni bir grup oluşturmayı tercih ediyorum ve bir isim girerek OK’a basıyorum. Böylelikle yeni grubum oluşturulmuş oluyor.

new-group2

Eğer var olan gruplardan birini seçmek isterseniz, istediğiniz grup ismine tıklamanız yeterli olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şu: Eğer var olan gruplardan birini seçerseniz, yeni oluşturduğunuz kaynak, seçtiğiniz kaynak gurubunun bağlı olduğu aboneliğin altında oluşturulur ve bu değiştirilemez. Yani, aynı kaynak grubunda olan kaynaklar, aynı aboneliğin altında oluşturulmuş olmalıdır. Bölgelerinin (location) farklı olmalarında bir sakınca yok.

Var olan grupları görmek için Browse > Resource Group yolunu takip etmeniz yeterli. İsterseniz açılan paneldeki bir grubun üstüne tıklayarak yeni bir kaynak oluşturmanız da mümkün.

browsing-groups

resource-via-group

Şimdilik bu grupların ismini değiştirmek mümkün değil. Fakat önizleme portalı tamamlandığında bu özelliğin de geleceğini düşünüyorum.

Not: Kaynak Grubu terimi, tamamen benim çevirimdir. Azure’un henüz böyle bir Türkçe tanımlaması bulunmamaktadır. Ama çevirirlerse de böyle çevirirler herhalde 🙂

Kolay gelsin…

Yazar: Hatice Varlık

@varlikhatice

Leave a Reply